Uwaga. Artykuł ciągle jest aktualny, ale teraz pracujemy nad nowym rozwiązaniem (Galaxy42). Artykuł ten jest troszkę ciekawostką, chociaż można być w dwóch sieciach na raz.Kiedy myślimy o wolnych (pod względem wolności) projektach – sztandarowym przykładem jest Linux, Firefox, LibreOffice. Jednak idea wolności nie musi dotyczyć tylko świata wirtualnego. Mamy na rynku wolny sprzęt (np. Neo900 – telefon komórkowy), napoje (np. OpenCola) czy filmy (np. Big Buck Bunny). Jednak mnie od pewnego czasu zainteresowała sieć Hyperboria, czyli stworzenie sieci konkurencyjnej do internetu, ale tworzona przez wolontariuszy.


Chociaż pomysł wygląda na zwariowany, w mikroskali działa. Sieć całkiem dobrze radzi sobie w Seattle, gdzie ma ponad tysiąc użytkowników i dość duży zasięg.

Jeśli ktoś nie jest w zasięgu sieci, może połączyć się używając internetu. Za jego pomocą sami możecie rozpocząć tworzenie struktur we własnym mieście, a gdy powstanie droga między miastami – na połączenie się bezpośrednio.

Sieć jest w mojej opinii bardzo ciekawa, bo powstają ciągłe walki i swary na temat zastosowania technologii, polski oddział walczy z kodem o to, by zmniejszyć ping o każdą milisekundę. Warto też wspomnieć, że podstawowym celem sieci jest jej decentralizacja, bezpieczeństwo i to, iż każdy użytkownik ma własny adres IP (z puli adresów IPv6).

Powiem szczerze, że mimo „rozległości” sieci, siedzę głównie wśród Polaków. Piszemy razem na IRCu, gramy razem w SuperNovę (taki Ogame), czasem w Minetesta pogramy, coś przetestujemy. Niby nic ciekawego, ale czas spędza się naprawdę fajnie. Ludzie starają się pomóc, udostępnią nawet maszynę do postawienia usługi (tak oto stałem się posiadaczem serwera wspomnianej SuperNovy).Cjdns może być fajną zabawą dla „amatorów-sieciowców”, to taka symulacja lat 60 tych, gdy powstawał internet.

Jeśli jesteś zainteresowany tą siecią, polecam połączyć się z polskim IRCem (icann.irc.meshnet.pl:6667), a jeśli nie trzeba cię przekonywać, zachęcam do odwiedzenia podanego linku, gdzie dowiesz się jak się połączyć przez internet. Wszelkie dodatkowe informacje znajdziesz na stronie meshnet.pl lub na steemie w tagu #meshnet (o ile przerzucimy).


0.000 USD

Zasilane przez Steem.