Każdy ma swój własny ulubiony system – Windows, OS X, Linux, BSD itd. ma on służyć do jak najefektywniejszej, najlepszej, najszybszej pracy na komputerze. Jednak co jeśli nie chciało nam się zagłębiać w inne systemy, które być może – byłyby dla nas najlepsze? Dziś zajmiemy się FreeDOS.

HistoriaChoć prace nad FreeDOSem rozpoczęły się w 1994, to pierwsza wersja „dystrybucji FreeDOSa” wyszła 12 Stycznia 1998 jako wersja Alpha, od tamtego czasu rozwija się do dziś. Choć ostatnia wersja wydana przypada na 2012 rok, ale projekt ciągle żyje.

Założeniem projektu było stworzenie systemu w pełni kompatybilnego z MS-DOS.

InstalacjaInstalacja składa się z 2 części, jedna to partycjonowanie za pomocą Free Fdisk (odpowiednik Fdiska).


Druga natomiast na sformatowaniu i instalacji systemu na dysku za pomocą kreatora.


A tak wygląda system po załadowaniu.


Testowanie aplikacjiNa ogień poszedł menadżer plików. FreeDOS (w zależności od wersji) dostarcza DosZip – taki klon Norton Commandera.Freedoom …

Co ciekawe, ta wersja FreeDoom to klon Doom 2 ze zmienionymi Tilesetami (nie wiem czy to legalne, ale …)

A nawet graficzny interfejs OpenGem (Nie wiem czy poprawnie się zainstalował)


Wady systemuSterowniki … Sterowniki, sterowniki i sterowniki … w DOS (i FreeDOS) sterowniki są tylko dla starego sprzętu. Co prawda FreeDOS (w porównaniu do DOS'a) natywnie obsługuje CD-ROM, myszkę, ale zdobycie sterowników do reszty sprzętu to bolączka.

Brak repozytorium … w zasadzie. Aby mieć dostęp do programów przez sieć musisz zainstalować z sourceforge FreeDOS Network Package Manager. O ile działa dość dobrze, to nie jestem pewien czy instalacja niektórych pakietów działa zgodnie z tym jak powinny działać. OpenGEM wyglądał żywo w FreeDOS 1.0 (gdzie OpenGEM był bezpośrednio na płytce).

Dla kogo ten system?Ten system jest dla firm, co chcą przejść z DOSa na FreeDOSa. Brzmi to jak abstrakcja, ale w mojej opinii FreeDOS przebił MS-DOSa, a produkt Microsoftu dalej jest używany przez niektóre firmy.

Do aktualizacji BIOS – wielu producentów dostarcza pakiety aktualizacyjne BIOS właśnie dla systemów DOS'owych.

No i by poznać historię komputerów i zobaczyć „jak to wyglądało 15 lat temu”.


0.000 USD

Zasilane przez Steem.