Myślę, że wiele osób siedzących na Steem mogło się zastanawiać nad tym problemem. Używamy kryptowalut, które zapewniają anonimowość i bezpieczeństwo użytkowników, instalujemy różne dodatki do przeglądarek, które mają zmniejszyć ilość skryptów szpiegujących, szyfrujemy dyski jeśli to możliwe, ale jednak używamy Androida, iOSa, Windowsa czy innych niewolnych systemów.

Czy da się coś z tym zrobić?

Kiedy powstał Replicant – system zalecany przez GNU w jakiś sposób zapragnąłem go mieć. Niestety niemożliwe było jego wgranie na Motorolę Droid 4. Więc następnym planem na przyszłość było kupienie Samsunga Galaxy Note II – najwydajniejszego smartfona obsługującego Replicanta.

SystemReplicant to w najprostszym skrócie LineageOS (dawniej Cyanogenmod) bez niewolnego oprogramowania. Nie ma w nim niewolnych blobów, nie dostaniesz usług Google, nie ma też niewolnych programów. Po prostu wszystko co jest, jest zgodne z licencją GNU.

Większość ludzi czytających o Replicant są „zaszokowani”, że w ogóle coś działa - Akceleracji 3D nie ma, akceleracji wideo nie ma, Wifi? Tylko z donglem do dokupienia osobno, Bluetooth … zapomnij, GPS … No nie trafisz już do domu.Jednak jeśli mało używamy tych rzeczy, to Replicant sprawdza się znakomicie! Podstawowe środki komunikacji działają, a funkcje, których nie ma często daje się zastąpić (w gorszej wersji, ale jednak).

Nie mamy akceleratora 3D? Mamy za to dwa sposoby renderowania grafiki na procesorze (nawet nieźle to działa), Wifi? Proponujemy kupno Dongle i dzięki RepWifi – możesz korzystać z Wifi. Jak nie to zostaje Reverse Tethering (komputer „oddaje” internet do telefonu) lub sieć mobilna (w Virgin Mobile można kupić 5.5GB internetu za 19zł). Filmy? Co prawda tutaj nic nie da się zrobić, ale procesor całkiem nieźle radzi sobie z filmami w 360p (może nawet 480p).

Praktycznie wszystko da się jakoś zastąpić. Nie jest to co prawda często rozwiązanie najlepsze, ale niestety deweloperzy nie mogą magicznym przyciskiem sprawić, by wszystko działało bez problemów, natomiast jak już powiedziałem – robią co mogą.

OprogramowanieJeśli oprogramowanie nie używa OpenGL i innego niewspieranego przez Replicanta sprzętu – to prawdopodobnie pójdzie. Nawet emulatory konsol 8 i 16 bitowych chodzą na Replicant (więc jak ktoś gra na nich to polecam). Niektóre aplikacje działają równie szybko co normalnie (jeśli nie używają akceleracji 3D), inne ciut wolniej; ale nie ma wielkich problemów z użytkowaniem ich.


W razie czego „w ruch” może pójść możliwość uruchomienia aplikacji z Linuksa i uzupełnić brakujące oprogramowanie.Moja opiniaMoim zdaniem Replicant to wspaniały system, natomiast nie jest on dla każdego. Jeśli twój telefon służy ci do komunikacji po Social Media, to ciężko będzie tobie odpowiednie oprogramowanie. Jeśli jednak ze swojego smartfona korzystasz rzadko (do podstawowych rzeczy) lub chcesz być „GNU” - mieć tylko wolne oprogramowanie, to ta pozycja może być dla ciebie jak najbardziej zalecana.

Zdaję sobie sprawę, że niektórzy są dość zmieszani systemem – Działa, ale nie działa, ale to ten sam LineageOS, który jest używany – tylko bez spyware’u (i zarazem funkcjonalności).

Osobiście bardzo kibicuję projektowi, staram się pomóc twórcom jak mogę (a nie wiele mogę), dlatego moja opinia nie jest obiektywna.


0.000 USD

Zasilane przez Steem.