Uwaga! Sam tekst dotyczy stworzenia gry na Enigma-Dev. Niestety w 2016 roku projekt upadł, jednak Enigma-Dev to była próba odtworzenia Game Makera na innych platformach, więc sam poradnik jest aktualny, tylko dla Game Makera.Witam!

Wiele osób lubi grać w gry komputerowe. Niektórzy wolą platformówki, inni bijaktyki, FPS'y, MMO …

Ale niewielu tworzy gry – wydaje się to być trudne, czasochłonne, nawet trochę nerdowskie ;)

Ja postaram się pokazać wam, że tworzenie gier, to dość prosta (choć czasem czasochłonna) zabawa, w której "wcielamy się" w "Boga" :P Jak inaczej nazwać tworzenie czegoś według własnej koncepcji? Oczywiście mocy nie mamy, ale coś stworzymy.

Najpierw powinniśmy się zaopatrzyć w coś w czym można grę stworzyć, ogólnie znam 2 programy "jako tako" (tzn. testowałem), a trzeciego nie zrozumiałem. Ale też polecę :D

- Game Editor
Game Editor jest prostym klikaczem, w którym przede wszystkim trzeba znać język angielski. O ile większość rzeczy da się wyklikać, to trzeba wiedzieć co wyklikać. Sam projekt jest na licencji GPL i umożliwia konwersję na wiele platform (głównie starych telefonów i podstawowych 3 systemów operacyjnych (chociaż można spróbować przekompilować na BSD czy inne systemy)

- Enigma-dev (Będę tego używać)
Enigma to średnio-zaawansowany program (jeśli można tak nazwać) – ogólnie pozwala tworzyć gry przez amatorów, jak i przez zaawansowanych użytkowników (oczywiście im więcej umiemy, tym większe cuda tworzymy), opiera się na EDL (Enigma Development Language). Ogólnie można nazwać program klonem Game Makera (ogólnie Panowie starają się osiągnąć kompatybilność)

- SandBox Game Maker (wkraczamy na głębokie wody, uciekać)
Mimo, że próbowałem go opanować – poległem. SBGM służy do tworzenia gier RPG, FPS i Platformówek w 3D (na silniku Cube 2), ogólnie wszystko wygląda genialnie i jak ktoś go opanuje, to musi tłuc dużo gier Open Source (i wysokiej jakości, w coś muszę grać :P)

1) PlanowaniePierwsze co powinniśmy zrobić to zaplanować sobie co nieco o grze. Należy tutaj zwrócić na parę rzeczy uwagę (o których napiszę). Podstawowa zasada – nie wymyślajmy gry 3D z kampanią na 5000h i cudami na kiju. W zasadzie o ile enigma jest w stanie takie cuda tworzyć, to zrobienia takiej gry potrwałoby pewnie kilka lat. Jako, że jesteśmy początkującymi twórcami, powinniśmy tworzyć gry jak najprostsze, głównie dlatego, że takie rzeczy szybko się tworzy (tzn. szybko widać efekty) i motywacja pozwala grę skończyć.

Druga rzecz to grafika, jeśli nie robimy gry tekstowej, powinniśmy o tym pomyśleć. Problemem jest tu to, że albo ją stworzymy w paint (lub czymś innym), albo kogoś załatwimy. Problem w tym, że jeśli nie umiemy rysować w paint to lepiej się nie zabierać. A osoba, która nam będzie tworzyć – zazwyczaj olewa to (smutna prawda) i projekt sam umiera. Najlepiej tu wcześniej sobie obejrzeć tilesety (grafiki) i pod to dobierać grę. Bardzo warto przeglądnąć: http://opengameart.org za nimi.

Muzyka i dźwięki – z tym ogólnie jest spory kłopot. Można oczywiście coś wyklikać lub zabrać z innych projektów (czemu nie?), ale nie zawsze wszystko pasuje.

Warto też zauważyć, że jak coś bierzecie z innego projektu, to na jakiej licencji owa rzecz jest.

2) Tworzenie właściwe


Warto zwrócić uwagę, że „moja gra” będzie tylko przykładem, więc nie napalajcie się na pełnowymiarową platformówkę (a co najwyżej jej zalążek).

http://opengameart.org/content/outside-tileset

Wybrałem ten tileset, gdyż jest prosty i pozwala na szybkie jego wykorzystanie.

Najpierw powinniśmy zacząć od głównego bohatera, wycinamy go w programie do grafiki (ja używam Pinty, ale Kolourpaint jest równie dobry), tworzymy nowy Sprite, wklejamy go i nazywamy grafikę odpowiednio (ja zalecam stosowanie nazw spr_nazwa, z powodu, że obiekty (i inne rzeczy) nie mogą się nazywać tak samo, a spr_hero (na przykład) można łatwo powiązać myślowo z obj_hero (itd.).

https://pingwinek.net/zdjecia/gamemaker01.png
Teraz warto stworzyć obiekt (obj_hero) i przypisać mu grafikę (spr_hero), stworzyć nowy room i usadowić tam postać.
https://pingwinek.net/zdjecia/gamemaker02.png

3) Ruch postaciKażda postać w grze powinna się ruszać (chyba, że gramy zwłoki, albo postaci nie ma). Nasza będzie się ruszać w prawo, lewo i górę (w dół będzie spadać co najwyżej)

Warto tutaj znać podstawy matematyki – X i Y (czyli układ kartezjański).

Do obiektu obj_hero dodajemy eventy (zdarzenia), w którym będzie reakcja na naciśnięcia klawiszów (Keyboard) [Prawo, lewo i góra]

Do chodzenia w prawo używamy kodu:
<br /> x=x+3<br />
Oznacza to dodanie do X'a liczby 3 (gdzie X to pozycja postaci) i zapisania jako X (czyli nowy X będzie X+3)

Podobnie robimy w lewo (tylko, że odejmując)

Żeby zrobić skok nie wystarczy zrobić y=y-3 z prostego powodu, zmiana pozycji Y to zrobienie „wspinania się po drabinie” (lub czymś takim), gdzie nie ma grawitacji, my użyjemy:
<br /> if !place_free(x,y+1)<br /> vspeed=-8;<br />
Działa to tak, że jeśli nic nad sobą nie mamy (żadnego obiektu) to prędkość pionowa (Vertical Speed) wynosi -8.

Przy okazji dodajmy Grawitację (która nas będzie ściągała w dół), używamy do tego Event „Step” (taka pętla, powtarza cały czas kod) i wpisujemy
<br /> if place_free(x+0,y+3)<br /> {<br /> gravity=0.25<br /> }<br /> else <br /> {<br /> gravity=0<br /> }<br /> <br /> <br /> if(vspeed>8)<br /> {<br /> vspeed=8<br /> }<br />
Należy też na szybko stworzyć jakiś murek, bo grawitacja nas pochłonie w dół, poza ekran :)
Czasowo pożyczyłem sobie z mojego innego projektu ścianę, dodałem obiekt i ustawiłem opcję solid (jest ona stosowana przy takich ścianach, oznacza zazwyczaj obiekty nieruchome)

W obj_hero dodajemy event Collision z obj_wall i wpisujemy kod:
<br /> if(vspeed>0){<br /> move_contact_solid(270,vspeed);<br /> }<br /> vspeed=0;<br />
Dzięki czemu jeśli się spotka nasza postać ze ścianą, nie będzie spadać.

https://pingwinek.net/zdjecia/gamemaker03.png

4) Zabójcza woda, czyli przeszkodyhttps://pingwinek.net/zdjecia/gamemaker04.png
Na rysunku (proponowanym przez autora tilesetu) mamy morderczą wodę. Jako, że my lubimy mieć mordercze wody, wycinamy wodę z tilesetu, dodajemy do sprite i tworzymy obiekt obj_water

https://pingwinek.net/zdjecia/gamemaker05.png
Teraz tworzymy kolizję z obj_water i ustawiamy kod
<br /> game_restart();<br />

5) ZiemiaTo jest ten moment, w którym obj_wall (i spr_wall) wywalamy i zastępujemy ziemią. Konkretnie to wyrzucamy spr_wall, dodajemy spr_ground, w obj_wall zmieniamy sprite na spr_ground, a samą nazwę obiektu zmieniamy.
https://pingwinek.net/zdjecia/gamemaker06.png
https://pingwinek.net/zdjecia/gamemaker07.png

6) Tło


Autor Tilesetu nie dał nam tła, więc albo albo sami je zdobędziemy, albo wykorzystamy jednolity kolor. Mi osobiście tak jaskrawy niebieski się nie podoba, to w ustawieniach rooma (w zakładce Background) zmieniłem kolor na ciemniejszy.

7) Mała ziemia


Dodajemy jeszcze obiekt „mała ziemia”, która będzie platformą. Jest to nic innego jak ziemia. (tyle, ze mała).
https://pingwinek.net/zdjecia/gamemaker08.png

8) Koniec gry


Wszystko ma swój początek i koniec – my musimy dodać koniec. Wykorzystamy tu grafikę znaku jako nasz cel.

Dodajemy znak, dodajemy obiekt z grafiką znaku, w postaci dodajemy kolizję ze znakiem. Tym razem nasz kod:
<br /> game_end();<br />
Wyłączy grę

9) Poprawki wizualne


Żeby nasza gra ładnie wyglądała, musimy poprawić wizualnie ją – woda niech obejmuje całe terytorium itd.

Voila! Gra skończona!

https://pingwinek.net/zdjecia/gamemaker09.png
Oczywiście możemy jeszcze wiele mechanizmów wprowadzić w grze, jak np. zapobieganiu możliwości ucieczce poza grę. Ale to już w waszych rękach zależy co zrobicie. Moja rola dobiegła końca, mogę umrzeć w spokoju :)

Przydatne linki:
http://enigma-dev.org
Strona enigma-dev

http://gmclan.org/up6184_3_gra.html
Kod źródłowy naszej gry


0.000 USD

Zasilane przez Steem.