Łącza mobilne są coraz szybsze, coraz tańsze (no może poza Play), ale ciągle mają limity. Czasem chcemy zaoszczędzić parędziesiąt – paręset Megabajtów, by wykorzystać na coś innego. Niestety strony z roku na rok stają się coraz cięższe – nawet Pingwinek.net – staram się robić wszystko, by strona działała jak najszybciej, ale nie zawsze się da.

Największym wrogiem użytkowników mobilnych są … obrazki. Jakość ekranów znacznie się poprawia i zdjęcia w niskiej jakości i małej rozdzielczości nie są już pożądane. Dzisiaj grafika musi być ostra jak żyleta, a najlepiej jakby nie ważyła prawie nic.

ZIProxy to serwer proxy instalowany na serwerze, który w locie kompresuje obrazy czy tekst, przez co klient dostaje stronę o wiele lżejszą.

Oczywiście by ZIProxy działał potrzebujemy serwera. Jeśli nie mamy go, polecam Webh. Serwer najlepiej jakby miał dobre łącze, by zmniejszyć oczekiwanie na załadowanie strony. Instalujemy proxy za pomocą apt-get
<br /> sudo apt-get install ziproxy<br />
Serwer działa na porcie 8080.

1) Konfiguracja FirefoksaMenu → Preferencje → Zaawansowane → Sieć → Ustawienia → Ręczna konfiguracja serwerów proxy

Ustawiamy adresy Serwera Proxy na adres IP naszego serwera.
Port na 8080.

Użyj tego serwera proxy dla wszystkich protokołów.

I voila – serwer działa. Jak nie jesteśmy pewni, wpiszmy jakiś wymyślony adres, np.
http://qwerty.xz/

Jeśli dostaniemy komunikat błędu na różowym tle – serwer Proxy działa poprawnie.

2) Konfiguracja Lightning Browser (Android)Lightning Browser to jedna z najlepszych przeglądarek na Androida. Wiele przeglądarek nie posiada konfiguracji proxy, więc nie mogą korzystać z naszego proxy (czy np. TOR).

W Menu → Ustawienia → Ogólne → Konfiguracja serwera Proxy

Wybieramy ręczne ustawienia i podajemy:
Host: adres IP serwera
Port: 8080

Naciskamy „OK” i działa. Można sprawdzić wpisując wymyślony adres (wspomniany qwerty.xz) i jeśli dostaniemy błąd Ziproxy – to działa poprawnie.Serwer udostępniony przez użytkownika kuskoman - Dziękujemy!


0.000 USD

Zasilane przez Steem.