• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szybki kurs PHP (cz. 1)
Jakoś nie mam pomysłu o czym napisać. Z programowania stron może nie jestem orłem, ale zdarza mi się coś napisać, a nie każdemu może chcieć się uczyć z długich jak cholera książek.

Oczywiście w PHP nie musimy pisać tylko stron internetowych, bo to w zasadzie pełnoprawny język skryptowy, widziałem biblioteki do pisania programów graficznych, ale jednak najbardziej kojarzy się ze stronami internetowymi.

Na tej lekcji będzie można odpalać skrypty PHP bezpośrednio z konsoli (php ), ale jak ktoś chce to niech nazwie plik index.php i wrzuci do serwera WWW.

Zacznijmy od "pustego skryptu"
Kod PHP:
<?php
?>

Pusty skrypt z natury nie robi nic.

Zróbmy Hello World - służy do tego funkcja echo.
Kod PHP:
<?php
echo "Hello World";
?>
Teraz nam powinno wyświetlić hello world. Pamiętaj, że każda linia musi być zakończona średnikiem.

Zróbmy bardzo ubogi kalkulator. Do tego będziemy potrzebowali dwóch zmiennych (a i b). Zmienne (na początek) poprzedza się znakiem dolara.
Zmienna to takie "cuś", co przechowuje dane.
$nazwa = wartość;

Tutaj wspomnę coś przy echo - stringi (czyli znaki tekstowe, litery itd.) zapisujemy w cudzysłowie.

Kod PHP:
<?php
$a
=3;
$b=5;

echo 
$a+$b;
?>

Oczywiście (jak ktoś nie wie) znak "=" oznacza przypisanie, czyli stworzenie zmiennej z daną informacją. Znak "==" oznacza przyrównanie (czyli coś jak w szkole, czy 3=3 w programowaniu zapiszemy if(3==3) - o tym kiedy indziej).

Rozdzielanie plików. Ogólnie wszystko co pisaliśmy tworzyliśmy w jednym pliku. Akurat nasz program ma 5 linijek, więc nie opłaca się rozdzielać go na wiele plików. Ale jak program będzie miał 200 i można go podzielić na np. 4 pliki, to warto zrobić.

Stwórzmy plik zmienne.php i zapiszmy w nim
Kod PHP:
<?php
$a
=3;
$b=5;
?>

Zróbmy też plik funkcje.php i w nim

Kod PHP:
<?php
echo $a+$b;
?>
A nasz skrypt nadrzędny niech wygląda tak:
Kod PHP:
<?php
include("zmienne.php");
include(
"funkcje.php");
?>

Teraz odpalając skrypt nadrzędny zadziała jak tamten 5 "linijkowiec". Co prawda ma teraz więcej niż 5 linijek, ale jak ktoś zauważył, możemy rozdzielać zadania kodu na wiele plików. Na przykład prosta strona internetowa może się składać:
- Nagłówka,
- Stopki,
- Paska nawigacyjnego,
- Komunikacji z bazą danych,
- Wyświetlanie newsów.

To wszystko zamiast 1 pliku może robić 5. Ma to tę zaletę (oprócz dynamicznego ładowania Ajaksem, ale o tym kiedy indziej), że w razie zmian np. w komunikacji z bazą danych szukamy odpowiedniego pliku, a nie przeglądamy tysięcy linijek.

PS. Jakby ktoś nie zrozumiał to funkcja include wczytuje inny plik do kodu PHP Smile
PS2. Jak dla kogoś to tempo jest za szybkie, polecam przeczytać ten kurs.
  Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości