• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wirtualizacja po sieci: PHPVirtualBox
Komputery są coraz szybsze, mają coraz więcej rdzeni, coraz wydajniejsze pamięci, coraz pojemniejsze dyski. Z drugiej strony mamy laptopy, które mają wydajność komputerów z 2010 roku, problemy zazwyczaj z temperaturami lub brak wsparcia przez procesora instrukcji dla wirtualnych maszyn (Pentiumy, Celerony) czy parę pomniejszych problemów.

Niektórzy starają się (jak mają dobre serwery) przekazać część zadań na nie (przynajmniej mam taką nadzieję) – Ja postaram się w dwóch częściach pokazać dwie technologie zdalnego zarządzania  (i pracy) na maszynach wirtualnych „w sieci”.

Oczywiście należy pamiętać, że większość (?) serwerów komercyjnych nie umożliwia dostępu do instrukcji dla wsparcia wirtualizacji, przez co nie odpalimy tam wirtualizatorów. Dlatego należy mieć maszynę „serwerową” taką, by to umożliwiła. Na przykład własny serwer postawiony w kącie.

1) Wymagania

Nie jest zalecane używanie najnowszej wersji VirtualBoksa, a gałęzi 5.0. Z nią najlepiej działa PHPVirtualBox.

Reszta podzespołów powinna być „kompatybilna” ze zwykłym Virtualboksem; zalecana akceleracja 3D, 2D, obsługa wirtualizacji itd. Myślę, że każdy zainteresowany zna te wymagania.

Sam PHPVirtualBox mocno zaleca posiadanie Guest Additions ze strony. Umożliwi to zdalne podłączenie się do maszyny wirtualnej i pracę na niej. Bez tego możemy tylko włączyć i wyłączyć maszynę praktycznie.

Jeśli chcemy połączyć się do serwera przez przeglądarkę oprócz Guest Additionsów potrzebujemy niestety – Flash Playera.

[Obrazek: phpvbox1.png]

2) Instalacja

Instalacja jest bardzo prosta, należy pobrać phpVirtualBox ze strony, wgrać na serwer i skonfigurować plik config.php podając login i hasło do komputera.

Następnie na serwerze z Xami (zalecane jeśli chcemy mieć akcelerację 3D) należy włączyć serwer VirtualBoksa – uruchamiając vboxwebsrv w konsoli.

Domyślne konto w PHPVBox brzmi: admin / admin.

[Obrazek: phpvbox2.png]

3) Praca

Sam PHPVBox działa bardzo dobrze, ma chyba wszystkie znane funkcje z VirtualBoksa – jak np. szyfrowanie dysków. Praca na nim jest prawie taka sama jak na zwykłym VirtualBoksie, tylko trzeba dłużej czekać.

Gorzej jest z RDP. Ja wiem, że w zasadzie RDP jest kiepskim rozwiązaniem, ale z 5 klatek mamy po sieci. Jakaś poważna praca jest raczej niemożliwa.

Sam system w VM (jeśli używamy RDP) wymaga wręcz instalacji sterowników w płyty, inaczej mamy desynchronizacje kursorów. Niestety PHPVbox nie ma możliwości „wrzucenia” kursora do maszyny wirtualnej.

Ale wszystko działa. Jeśli ktoś potrzebuje VirtualBoksa po sieci to jak najbardziej polecam.

[Obrazek: phpvbox3.png]
  Odpowiedz
"Nie jest zalecane używanie najnowszej wersji VirtualBoksa, a gałęzi 5.0."
@Fervi: nie wiem czy przeprowadzałeś testy z phpVB, ale z tą wersją trafiłeś, a mówiąc ściślej to najlepszą z nich jest 5.0.34.
Przeprowadziłem ostatnio dwa testy na VB 5.1.14 oraz 5.0.34 i z moich doświadczeń wynika, że wersja 5.0.34 jest najlepsza do wszystkiego, gdyż dla Windows XP wersja 5.1.14 nie nadaje się wcale, ponieważ wali BSOD mimo takich samych ustawień jak dla 5.0.34 - testowane na Ubuntu 16.04

@Aktualizacja - jednak działa, tylko zamiast SATA trzeba przestawić na IDE (dysk oraz CD-Rom), także nie ważna jest wersja Virtualboxa, wszystko działa Big Grin
  Odpowiedz
Tego nie wiem, ale po prostu ta wersja jest wspierana przez twórców

Fervi
  Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości