• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antywirus na Linuksie?
#1
Bardzo wiele osób przechodząc w Windowsa na Linuksa zastanawia się jaki wybrać program antywirusowy. Oczywiście nie jest on zwykle potrzebny, gdyż w Linuksie (w porównaniu do Windowsa, ale to się zmienia w produkcie Microsoftu) jest zaufane źródło oprogramowania, więc nie trzeba szukać programów gdzieś po stronach z wirusami.

Natomiast omówię tutaj kilka podstawowych zabezpieczeń, które pomogą nam uspokoić nasze nerwy.

Należy pamiętać, że programy antywirusowe i inne (które pojawią się na liście) MOGĄ dać test pozytywny (mimo, że wirusa ani nic nie ma). W takim przypadku polecam napisać wpis na naszym forum i dostarczyć zrzuty ekranu lub napisać co wyskoczyło.

1) Clamtk

ClamTK to nakładka na antywirusa ClamAV. Antywirus ten jest stosowany przy skanowaniu maili (głównie), ale nic nie stoi na przeszkodzie by nam przeskanował komputer.

- Konfiguracja ClamTK

Domyślnie ClamAV działa w trybie „szybkim” - nie skanuje dużych plików, nie skanuje katalogów rekurencyjnie (czyli nie wchodzi do podkatalogów), nie sprawdza plików ukrytych itd.

Zaznaczamy w ustawieniach wszystkie funkcje możliwe prócz pierwszej.

[Obrazek: clamtk.png]

- Skanowanie

Gdy skaner jest gotowy, włączamy przycisk skanuj katalog i czekamy aż operacja się zakończy. Program na początku może wyglądać jakby się zaciął, jednak po chwili zaczyna skanować poprawnie (nawet do 10-15 minut ...).

Aczkolwiek zdarza się antywirusowi zgłaszać fałszywy alarm. Jeśli się obawiasz, możesz każdy zgłoszony plik przeskanować używając Jotti viruscan lub virustotal.com

2) Debsums

Każdy pakiet Debiana zawiera sumę kontrolną plików (odcisk palca pliku identyfikujący go). Debsums skanuję bazę danych sum kontrolnych i porównuje ją z tym co naprawdę powinno być.

Po zainstalowaniu debsums w konsoli uruchamiamy

Kod:
debsums | grep FAILED

Jeśli korzystamy tylko z oprogramowania dostarczanego przez repozytoria systemowe oraz nie używamy zaawansowanych programów (np. prelink) to nic nie powinno wykryć. W razie czego napiszcie nowy wątek na forum, to potwierdzimy ewentualne obawy.

3) Podsumowanie

Możliwe, że tekst zostanie w przyszłości rozszerzony, bo takich rozwiązań jest dużo, natomiast nie wszystkie są łatwo zrozumiałe dla użytkownika początkującego. W razie wyskoczenia jakiś komunikatów wystarczy napisać na forum i chętnie pomożemy rozwiązać problem.

Ogólnie nie wydaje się być potrzebny antywirus, głównie dlatego, gdyż nie ma takich stron jak Dobreprogramy (które dostarczają wirusy w swoich "asystentach pobierania"). Jak ktoś używa PPA lub zewnętrznych repozytorium może POTENCJALNIE wirusa pobrać. Oczywiście najlepszym antywirusem jest świadome korzystanie z komputera.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości