• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
function PoradnikiDlaPoczątkujących(); - cz. 1
#include PoradnikiDlaPoczątkujących();
int www()
{

Cześć, witajcie! Po dłuższych przemyśleniach i chęciach budowy ogromnej notki, postanowiłem, że zrobię serię poradników dla początkujących, w której małymi kawałeczkami będę opisywać ważne i ważniejsze, oraz mniej ważne ale ciekawe rzeczy, które z pewnością się któremuś z was może przydadzą Wink
Zaczynając tą serię postanowiłem zacząć od tematu który starałem się ogarnąć wiele razy, choć ciągle z PHP mi nic nie wychodziło i przez brak czasu nie chciało mi się szukać innego sposobu instalacji bibliotek wymaganych do dzisiejszej noty.
Temat ten mnie dość mocno interesował, bo zawsze sądziłem, że do serwera www potrzebne są prawa root, a tutaj suprise: bo nie są potrzebne. Jedynym problemem są już porty na których to będzie wszystko działało, ale o zabawie portami już w innym poradniku - zapraszam do czytania Wink

1. Aby każdy użytkownik w systemie mógł instalować swoje paczki od serwera www to należy wykonać takie polecenie dla systemu Ubuntu 14.04 (może na 16.04 ruszy, lub na Debian 8):

Kod:
apt-get install gcc gcc++-4.8 build-essential libpng12-dev libmcrypt-dev libncurses5-dev libxml2-dev cmake fakeroot patch libpcre3-dev zlib1g-dev

Najlepiej poprosić admina by zainstalował wyżej wymienione rzeczy, lub te których nie chce zainstalować (a ich nie ma) to spróbować ręcznie pobrać pliki i podać potem ścieżki przy kompilacji do nich Big Grin
  Jeżeli zainstalowane są wyżej wymienione rzeczy to instalacja poniżej przebiegnie bez problemów Wink

Aby zainstalować NGINX bez praw root:

Najpierw trzeba pobrać pliki źródłowe dla wybranej wersji NGINX (ścieżkę /srv/nginx można podmienić na własną)

Kod:
mkdir /srv/nginx
wget http://nginx.org/download/nginx-1.11.12.tar.gz
tar -xzvf nginx-1.11.12.tar.gz
cd nginx-1.11.12

No to super Wink Teraz możemy przystąpić do kompilacji, ale najpierw taka mała edycja pliku configure
  linia 67:

Kod:
NGX_PREFIX=${NGX_PREFIX:-/srv/nginx}

I teraz instalacja oraz konfiguracja:

Kod:
make && make install && cd .. && cd nginx && conf && nano nginx.conf

I w linii 35 zmieniamy port 80 na nasz wybrany czyli np. 4102

Następnie wpisujemy

Kod:
cd .. && cd sb
mv nginx twojanazwa-nginx
./twojanazwa-nginx

I serwer nginx już działa na porcie 4102 Wink

Aby zainstalować PHP bez praw root:

Kod:
./configure --prefix=/srv/php --with-zlib-dir --enable-mbstring --with-libxml-dir=/usr --enable-soap --enable-calendar --with-mcrypt --with-zlib --with-gd --disable-rpath --enable-inline-optimization --enable-sockets --enable-sysvsem --enable-sysvshm --enable-pcntl --enable-mbregex --enable-exif --enable-bcmath --with-mhash --enable-zip --with-pcre-regex --with-mysql --with-mysqli --enable-gd-native-ttf --enable-ftp --with-gettext --with-xmlrpc --enable-opcache --enable-fpm

Dalej niestety musicie radzić sobie już sami, bo ja niezbyt ogarniam konfigurację PHP, ale mam nadzieję, że Fervi poprawi ten artykuł o informację dotyczącą konfiguracji Smile

Aby zainstalować bazę MySQL bez praw root:

Pobrać ze strony pliki źródłowe MySQL: dev.mysql.com/downloads/mysql.
  Z platformy wybrać "Source Code", a następnie wybrać "generic linux (architecture independent)".

A teraz przechodzimy do katalogu z plikami źródłowymi i zaczynamy kompilację

Kod:
tar xvfz mysql-5.6.17.tar.gz
cd mysql-5.6.17
mkdir /srv/sql
cmake -DMYSQL_DATADIR=/srv/sql/data -DSYSCONFDIR=/srv/sql/etc -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/srv/sql
make

A teraz należy to zainstalować:

Kod:
make install

Po instalacji przechodzimy do katalogu z serwerem mysql, instalujemy go i uruchamiamy, oraz zmieniamy hasło Wink

Kod:
cd /srv/sql
scripts/mysql_install_db
bin/mysqld_safe &
bin/mysqladmin -u root password 'naszenowehaslo'

Oczywiście wszystkie ścieżki możecie zmienić i np. zamiast /srv/sql można wstawić /home/user/mysql
  Należy pamiętać aby w pliku my.cnf zmienić te wartości bo admin będzie musiał waszą bazę danych zniszczyć, gdyż ta będzie mu przeszkadzała Tongue

Kod:
# basedir = .....
# datadir = .....
# port = .....
# server_id = .....
# socket = .....

Tutaj przykładowa konfiguracja: http://www.fromdual.com/mysql-configuration-file-sample

Na koniec jakby kogoś interesowało to tutaj dość ciekawe dwa artykuły Ferviego:

http://pingwinek.net/showthread.php?tid=174
  http://pingwinek.net/showthread.php?tid=193

PS. Następna część noty wkrótce Big Grin

}
  Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości