Pingwinek.net
Replicant 6.0 - aktualizacje deweloperskie - Wersja do druku

+- Pingwinek.net (https://pingwinek.net)
+-- Dział: Pingwinek (https://pingwinek.net/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Dział: Newsy (https://pingwinek.net/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Wątek: Replicant 6.0 - aktualizacje deweloperskie (/showthread.php?tid=318)Replicant 6.0 - aktualizacje deweloperskie - fervi - 02-04-2017

Jest to tłumaczenie tekstu ze strony Replicanta.Replicant 6.0 porusza się do przodu i zostały zakończone niektóre zadania rozpoczęte.

Galaxy S2

Przez długi czas tylko Galaxy S3 był wspierany jako smartfon z Replicantem 6.0. Jednakże niedawno zostało dodane wsparcie dla Samsunga Galaxy S2. Udało się to dzięki dwom społecznościowym członkom - Grim Kriegor i dilud, którzy wysłali mi urządzenia. Główne prace zostały zapoczątkowane przez Jookia.

GTA 04

W grudniu odbyła się ósma koferencja Otwartego Sprzętu i Oprogramowania, podczas którego można było porozmawiać i popracować nad różnymi rzeczami dotyczącymi GTA04. Razem z Lukasem Märdianem z Goldelico przeportowaliśmy Replicanta 6.0 na GTA04 i byliśmy go w stanie uruchomić z podstawowymi funkcjonalnościami. Lukas będzie kontynuował pracę nad portem i planujemy zintegrować jego zmiany w celu wydania Replicanta 6 dla GTA04.

Wsparcie dla zewnętrznych dongli Wifi na chipsecie AR9271

Po zainstalowaniu Replicanta na wspieranym urządzeniu zauważysz pewnie, że Wifi nie działa. Jest to spowodowane tym, że chipy Wifi są wspierane tylko przez sterownik, który jest ładowany bezpośrednio do Chipu. Replicant dostarcza tylko wolne oprogramowanie, dlatego ten firmware nie znajduje się w obrazie systemu.

Alternatywą dla tego jest używanie zewnętrznych dongli WiFi na kablu USB OTG. Wolny firmware istnieje dla chipsetu AR9271 i jego adaptacji. Zostały przeniesione zmiany wymagane do tego z Kernela 3.4 do kernela dla Galaxy S2 i S3 dzięki czemu Dongle działają z tymi dwoma urządzeniami. Fil Bergamo pracuje nad skryptami, które ułatwią używanie adapterów Wifi. Więcej informacji znajdziesz w tym wątku forum.

Renderowanie Grafiki

Poprzedni wpis na blogu oznaczał, że trwają pracę nad akceleracją grafiki. Mesa llvmpipe teraz może zostać użyta jako alternatywa dla Androidowego Software Renderer. Niestety llvmpipe jest za wolny i Androidowy Software Renderer jest używany jako domyślny, ale jest możliwe używanie paru aplikacji bazujących na Firefoksie, które nie działają z Androidowym rendererem, ale działają z LLVMPipe. Optymalizacja llvmpipe dla ARM może znacząco przyspieszyć działanie. Każda pomoc przy tym jest bardzo przydatna.

Kolejnym długoterminowym zadaniem dla renderingu: Skanery kodów QR albo kodów kreskowych nie działają z Replicantem gdyż Programowy rendering wymaga odpowiedniego formatu kamery (?), który jest niekompatybilny z tymi skanerami. Jestem w stanie to naprawić robiąc stosowne konwersje otrzymanych klatek, które są wymagane przez skanery.

Toolchain


Przeniosłem system budowania z Debiana Jessie na nadchodzącego Debiana Stretch. Drużyna Debiana pracująca nad narzędziami dla Androida utworzyła dodatkowe pakiety z Androida, które mogą być użyte zamiast gotowych binarek z Android toolchain. Sprawia to, że proces budowania Replicanta jest bardziej zaufany, wszystkie narzędzia są weryfikowalne i cały system jest zbudowany używając tylko wolnego oprogramowania.

Usprawnienia w bezpieczeństwie i prywatności

Między rozwiązywaniu problemów z błędami, dostarczyliśmy poprawek, które sprawiają, że Replicant jest bardziej bezpieczny. Oryginalnie rozwój Replicanta był bezpieczniejszy przez rozwiązywanie błędów dla Replicanta 4.2 Aktualizacje bezpieczeństwa dla jądra i Androida dla Replicanta 6.0 będą dodawane tak szybko jak to możliwe, chociaż należy pamiętać, że opóźnienia zawsze będą się pojawiać z różnych powodów. Jednakże zaczynam dodawać różne zabezpieczenia i rozwiązania zwiększające prywatność z CopperheadOS.

Praca teraźniejsza i plany na przyszłość

Portowanie Replicanta 6.0 na większą ilość urządzeń jest naszym priorytetem. Obok urządzeń, które aktualnie są wspierane przez Replicanta 4.2, mamy parę kolejnych "następców". Interesującym celem jest wariant Galaxy S3 zawierający LTE (GT-I9305). Aktualnie tylko wariant bez LTE (GT-I9300) jest wspierany przez Replicanta, a system nie obsługuje na razie żadnego telefonu z siecią 4G. Jest możliwe zbudowane Replicanta 6 dla wariantu LTE, ale z porzuceniem wsparcia dla modemu (od tłumacza: Brak możliwości dzwonienia, wysyłania SMSów i korzystania z internetu mobilnego). Głównym zadaniem dla portujących jest napisanie wolnej implementacji interfejsu modemu.

Również udało mi się uruchomić główną linię kernela dla Galasy S3 i uruchomić Replicanta na kernelu 4.8 z drobnymi łatkami, jednak z bardzo małą funkcjonalnością. Udostępnię rezultaty testów w przyszłości.

Replicant bazuje na CyanogenModzie 13.0. Jako, że CyanogenMod został porzucony, przyszłe wydania Replicanta będą bazować na następcy CMa - LineageOS 13.0.