• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Smartfon wspierający anonimowość i bezpieczeństwo ... nasza lista
#1
Coraz więcej osób stara się zachować prywatność w dzisiejszych czasach – od rządów, które lubią inwigilować obywateli, po firmy, które chętnie sprzedadzą informacje o swoich użytkownikach, by zarobić kilkaset dolarów. Oczywiście na tym wszyscy tracimy my – obywatele.

Coraz częściej słyszę pytania – jaki telefon wziąć, by możliwe utrudnić lub uniemożliwić podsłuch? Oto moja lista proponowanych smartfonów z systemami operacyjnymi.

Oczywiście z góry informuję, że korzystanie z takich telefonów ma uczynić podsłuch możliwe utrudniony, nie wiadomo jakimi technologiami dysponuje rząd czy niektóre firmy, więc po prostu maksymalizujemy nasze szanse.

1) Replicant czyli Samsung Galaxy S3 i Samsung Galaxy Note 2. (~300-500zł)

Replicant to system zgodny z założeniami Stallmana i GNU – czyli w pełni otwarty system operacyjny, który ma umożliwiać instalację w pełni otwartych i wolnych (od wolności) aplikacji.

[Obrazek: i9300.png]

Jednak pomimo swojej idei cierpi na dość poważne wady – idea, która przywiodła go na naszą listę zarazem sprawia, że nie działa: Akceleracja grafiki, Wifi, Bluetooth, GPS, Przedni aparat, akceleracja wideo. Jest źle, chociaż jak komuś nie przeszkadza to (co jest możliwe potencjalnie) to smartfon może być używalny – Grać można w gry z emulatora GameBoy Advance (działa dobrze na Software renderingu), Wifi można częściowo zastąpić siecią mobilną lub reverse-tetheringiem po USB, przedni aparat pozwoli nam na pewniejsze korzystanie z urządzenia, a filmy da się oglądać (tylko bateria mocniej schodzi).

Jest ogólnie tragicznie, ale jak ktoś używa telefonu raczej „od czasu do czasu” taka kombinacja może mu być nawet na rękę.

Ogólnie podałem dwa modele, ale bardziej liczę, że weźmiecie S3 niż Note 2.
S3 na dzień dzisiejszy ma nieoficjalną wersję Replicanta 6.0, podczas gdy Note 2 ciągle ma 4.2. Natomiast Note 2 jest dość podobnym smartfonem do S3 i może niebawem się doczekamy takiej konwersji.

Natomiast Note 2 ma więcej Ramu czy szybszy procesor, co może poprawić doznania spowodowane korzystaniem z tego sprzętu.

Oczywiście sam Replicant wspiera więcej sprzętu, ale myślę, że warto wziąć najnowszy (używany, bo bardzo ciężko znaleźć te smartfony nowe), a w dobrym stanie S3 to koszt 350zł.

2) CooperheadOS, czyli forteca

Założeniem CooperheadOS nie jest co prawda dostarczenie systemu wolnego, ale ultra bezpiecznego. Każda aplikacja ma być jeszcze lepiej izolowana, każda dziura poprzedzona wieloma zabezpieczeniami jak PaX czy SeLinux, a każda aplikacja pochodzi ze sprawdzonego źródła.

CooperheadOS obsługuje 2 smartfony i tablet. Sam sprzęt jest taką półką średnio-wyższą, co oznacza, że trzeba gdzieś się zaopatrzyć w 1500 – 2500złotych (w zależności od modelu). Oczywiście chodzi o Nexusa 5x i Nexusa 6p (tablet – Nexus 9). Te telefony to (od niedawna) poprzednia generacja sprzętu Google, ale dalej jest bardzo wydajny.

Wszelkie aplikacje, które lepiej nas zabezpieczą przed inwigilacją (jak np. wykrywanie fałszywych stacji GSM) musimy wgrać we własnym zakresie (ale z niektórymi fajnymi zabezpieczeniami tak samo będzie w przypadku Replicanta).

3) Cyanogenmod

Nie jest to pozycja, która powinna się znaleźć, ale nie każdy przecież musi chcieć kupić smartfon, który nie obsługuje wielu rzeczy za grosze, a może nie ma kasy na Nexusa. Sztuczka polega na tym, by kupić jakiś smartfon tani (np. Moto e 4g lte), wgrać Cyanogenmoda i F-droida … i zacząć używać. Co prawda sam CM nie skupia się na bezpieczeństwie, ale jest to lepsza alternatywa niż nie korzystanie z takiego systemu w ogóle.

4) Open Hardware

To już jako ciekawostka (ale może nie?). Są ludzie, którzy sami projektują i tworzą smartfony. Same smartfony są raczej dość niewydajne, ale w pełni otwarte (nie tylko system, ale też sprzęt ma dokumentacje pełne). Niestety koszt takiego urządzenia jest masakrycznie duży, ale może z upowszechnieniem się różnych rozwiązań (jak druk 3D) – cena spadnie.

[Obrazek: neo900-t.png]


5) Podsumowanie

Oczywiście sam smartfon i system operacyjny to nie wszystko. Wiele zależy od użytkownika urządzenia i jego chęci poznawania różnych rozwiązań maskujących i wykrywających. Aczkolwiek taki smartfon może być krokiem w odpowiednią stronę.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości