• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Walka ze szpiegowaniem - Dodatek Random Agent Spoofer
#1
Partia rządząca wprowadza coraz to ostrzejsze regulacje utrudniające życie – między innymi w internecie. Jeśli ktoś kojarzy „Ustawę antyterrorystyczną” to może się dowiedzieć, że już nasi władcy wprowadzają kolejną ustawę, jeszcze gorszą.

Skłania mnie to do napisania artykułu takiego jak ten – jak ukryć swoją tożsamość? Cóż, sposobów jest wiele i będziemy je (mam nadzieję) omawiać. Zaczniemy od bardzo fajnego dodatku – Random Agent Spoofer.

Nasze przeglądarki udostępniają bardzo dużo danych. Przykład? Rozdzielczość komputera, system operacyjny, przeglądarka, architektura procesora, język przeglądarki, adres IP … a to dopiero początek. Może włos się na głowie jeżyć czytając jak dużo informacji o nas udostępnia program.

Twórcy dodatku postanowili z tym walczyć – nie zakazując wysyłania danych (częściowo też), a manipulując nimi lub wyłączać całe sekwencje, które mogą do tego doprowadzić. User Agent? Losowy. Adres IP*? Losowy! Lokalizacja od Google? A czemu nie od Mozilli?

RAS to zbiór różnych sposobów maskowania stworzony w taką całość, by użytkownik musiał się jak najmniej zastanawiać jak ukryć dane.

Warto pamiętać, że wtyczka jest Open Source, co sprawia, że zmniejsza szanse podsłuch jaki np. dostarczył twórca wtyczki Web Of Trust (zbierali dane o użytkownikach i sprzedawali bez szyfrowania).

1) Instalacja


Wtyczka znajduje się w wyszukiwarce dodatków do Firefoksa. Aby zainstalować go trzeba wejść w Menu → Dodatki → Pobierz dodatki i w wyszukiwarce wpisać Random Agent Spoofer.

[Obrazek: ras01.png]

Po instalacji musimy zrestartować przeglądarkę.

2) Włączenie maskowania

Domyślnie program ma bardzo mało włączonych funkcji, przez co nie chroni nas tak dobrze jak jest to możliwe.

Należy otworzyć okno RASa i pozaznaczać interesujące nas opcje. Poniżej macie zrzut z mojej listy. Tutaj uwaga – niektóre strony internetowe przestają działać poprawnie Sad [z 0.1%, ale jednak]. Nie wytrzymują natłoku zabezpieczeń! (albo coś)

[Obrazek: ras02.png]
[Obrazek: ras03.png]
[Obrazek: ras04.png]
[Obrazek: ras05.png]
Oczywiście im więcej zabezpieczeń włączymy tym lepsze wyniki będą. Sam Agent Spoofer nie jest zastępnikiem TORa czy innych zabezpieczeń, a uzupełnieniem.

I już – ochrona gotowa

3) Usunięcie popupów.

Domyślnie aplikacja bardzo lubi nas informować, że zmienił się User Agent (i na jaki się zmienił). Jak mamy ustawioną zmianę UA co „request” (co stronę) to praktycznie co chwilę jesteśmy bombardowani informacjami.

Aby je ukryć, musimy w Menu → Dodatki → Rozszerzenia → Random Agent Spoofer odznaczyć opcję „Show notifications?

Nie wiem czy program działa w pełni poprawnie, ale najważniejsze rzeczy jak np. wyłączenie WebGL, ukrycie adresu IP* (nie działa z każdą stroną, zależy jak była zrobiona) czy zmiana UA – działają bez zarzutu. Myślę, że użytkownikowi bardziej zaawansowanemu w komputerowym świecie program się przyda i będzie z chęcią go używał.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości