• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diaspora – lepszy facebook?
#1
Jak pewnie wiecie, przeszliśmy na nowy serwis. Co prawda dalej siedzimy na Facebooku, ale wspomniany portal pracuje nad opinią, by go opuścić jak najszybciej. Chcemy Wam zaprezentować Diasporę.

Oczywiście najlepiej byłoby nie korzystać z portali społecznościowych, ale ta plaga dotarła już wszędzie Smile Każdy musi mieć własny profil, na który wrzuca własne zdjęcia i komentuje wpisy. Podejrzewam, że to jakiś rodzaj próby zaakcentowania swojego życia.

Jednak nie ważne. Czemu Diaspora? Są ludzie, którzy chcą zaistnieć na portalu, a nie chcą by Facebook banował ich za ich poglądy, kolor skóry czy zasady jakimi się kierują. Niestety coraz więcej portali zaczyna się bawić w wojnę z użytkownikami.

Diaspora jest odpowiedzią na te problemy – Wyobraźmy sobie Facebooka, który jest niezależny od bandy gamoni. Jest zdecentralizowany co ma uniemożliwiać tworzenie cenzury, a wszystkie wasze poczynania (np. wgrywane zdjęcia) są być przerabiane tak, by nie dało się was wyśledzić.

Oczywiście Diaspora różni się od Facebooka, jest bardziej czymś w rodzaju wykopowego „Mirko”, gdzie jest podział na znaczniki (odpowiednik tagów) pod którymi każdy może pisać, dlatego Diaspora jest bardzo dobrym sposobem na pozyskiwanie newsów z całego świata.

Niestety bądź stety mamy bardzo wiele kanałów „różnojęzycznych”, więc obserwując podstawowe znaczniki możemy się dowiedzieć o laptopach ze stron np. niemieckich.

Ale czemu jeszcze warto używać Diaspory? Jest to decentralizacja sieci. Oznacza to, iż użytkownik będący na Podzie (serwerze) joindiaspora.com może pisać z użytkownikami diasp.pl. Oczywiście każdy użytkownik może mieć własnego poda na swoim komputerze. W przyszłości ma być opcja eksportu i importu kont, więc w razie czego można przejść na inny serwer.

Przyszłość pod znakiem otwartych i zdecentralizowanych sieci społecznościowych się (mam nadzieję) zaczyna, ale każda sieć potrzebuje użytkowników.

Jak ktoś zdecyduje się na Diasporę to zapraszamy do śledzenia profilu pingwinka (tag #pingwineknet) na Diasporze i zaproszenia moich dwóch kont do znajomych – [email protected] i [email protected]
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości