• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BitMessage - Komunikacja szyfrowana a'la E-mail
#1
Bitcoin zmienił świat, który znamy – powstał nowy środek płatności, który jest zdecentralizowany, nie ma swojego kraju, jest ograniczony w dodruku. To powód dla którego ta kryptowaluta pnie się w górę.

Jeden deweloper wpadł na pomysł „oglądając” Bitcoina – czy może służyć do komunikacji między ludźmi? I tak powstał właśnie BitMessage.

Aby założyć maila trzeba wpisać mnóstwo danych (lub wpisać byle jakie), wiadomości w skrzynce mogą być nieszyfrowane, pocztę dość łatwo połączyć po adresie IP z komputerem (oczywiście da się to ukryć), wiadomości między serwerami bywają rozszyfrowane itd.

Dość niebezpieczny system przechowywania wiadomości – ten cały e-mail. Wink

Działanie BitMessage jest działaniem a’la blockchain – zaszyfrować mocno wiadomość i wysłać do wszystkich użytkowników sieci. Dzięki systemowi kluczy nadawca może zaszyfrować wiadomość, którą może rozszyfrować odbiorca. Po odpowiednim czasie (ustawionym przez użytkownika +2 dni) wiadomość zostaje usunięta, gdyż jest niepotrzebna już.

Ogólnie można powiedzieć, że to to samo co Enigmail, ThunderBird i zwykła poczta. I dokładnie tak jest, z tą różnicą, że nikt nie może ci usunąć skrzynki pocztowej.

1) InstalacjaJeśli ktoś używa Windowsa, wystarczy pobrać plik ze strony głównej i uruchomić – program jest gotowy do pracy.

Dla Linuksa nie ma niestety paczki w repozytorium, więc należy postępować zgodnie z instrukcją Tongue
https://www.bitmessage.org/wiki/Compiling_instructions

2) Stworzenie adresuNajpierw musimy wygenerować sobie „skrzynkę mailową”, a dokładnie adres. Nie wygląda on jak mail ([email protected]), a jak adres bitcoinów (niezrozumiała kombinacja).

Aby go wygenerować potrzebujemy nacisnąć na poniżej zaznaczony przycisk.
Dostaniemy takie okienko. Domyślnie jest ono już skonfigurowane w ten sposób, natomiast możemy zaznaczyć ostatnią opcję, która skróci nasz adres o 1-2 znaki. Dużo to nie zmienia, ale estetycznie … Wink

Ostatecznie po wygenerowaniu adresu cały program jest gotowy.

3) Wysłanie wiadomościAby wysłać wiadomość wybieramy zakładkę Wyślij. Pojawi nam się wtedy formularz wysyłania wiadomości.


Po podaniu wszystkich danych zatwierdzamy przyciskiem Wyślij.

4) Zalety BitMessagePrawdopodobnie duża odporność przed Spamem. Oczywiście można zablokować, by wiadomości od nieznanych osób nie przychodziły do nas, ale po co. Aby wysłać maila trzeba wykonać „dowód pracy” - czyli nasz komputer musi popracować. Aby wysłać dużo wiadomości spamer potrzebuje „nieskończonej” mocy obliczeniowej, której nie dostanie. Więc będzie wysyłać wiadomości do kilkunastu osób dziennie.

Można też po swojej stronie zwiększyć trudność dowodu pracy, więc będzie potrzeba jeszcze więcej energii i mocy do tego. Na ogół po prostu spamu w 99.9% nie będzie, bo to mija się z celem.

Anonimowość. Każdy może mieć własną skrzynkę, wiadomości są zaszyfrowane itd. Oczywiście warto powiązać BitMessage z TORem czy innym VPNem, ale jednak wiadomości nie powinny być do złamania.

5) Wady BitMessageBrak wakacji. Możemy oczywiście wyjechać, ale Bitmessage nie przechowuje wiadomości w sieci dopóki nie wrócimy. Po paru dniach (domyślnie, można zmienić) od nadania wiadomość znika bezpowrotnie. Oczywiście wiadomość można ustawić, by wygasła po miesiącu, ale jak nadawca zapomni ustawić to problem.

Klient. Bądź co bądź możemy używać tylko jednego klienta. Szyfrowanego maila odbierzemy za pomocą Thunderbirda, Firefoxa (z dodatkiem), Claws maila i wiele innych. Tutaj mamy tylko jeden program do tego.

6) Kopia zapasowaPamiętajmy by zgrać po wygenerowaniu katalog, który jest podany w Plik → Zarządzaj kluczami. Dzięki temu w razie awarii systemu będziemy mogli wgrać katalog z powrotem i móc dalej się cieszyć pocztą.

7) PodsumowanieUżywajcie – szczególnie w firmach jak nie używacie niczego innego do bezpieczeństwa wewnętrznego. Takie zabezpieczenie jest naprawdę mocne.

Dodatkowo po wycieku danych z NSA ludzie zaczęli „masowo” z tego korzystać. I słusznie, nikt nie powinien rezygnować z prywatności.
  Odpowiedz
#2
A ja myślałem nad użyciem serwera pocztowego, który wiadomości najpierw szyfruje a potem przepuszcza przez TOR ^^
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości